Rada mládeže Žilinského kraja s partnerom Fundacja LAJA od 1.10.2024 spúšťa nový cezhraničný projekt pod názvom Cesta rastu a poznania.
Počas jedného roka budú spolu realizovaných 5 vzdelávacích workshopov pre mladé rodiny s deťmi a pre mladých aktívnych ľudí.
Workshopy majú zameranie na:
- „Rozvoj digitálnych zručnosti a kompetencií primerané veku deti“
- „Rozvoj angažovanosti mladých ľudí na živote miestnej komunity“
- „Formovanie vzťahu k prírode a životnému prostrediu“
- „Ukáž činnosť aktívnych mladých ľudí“
- „Rozvoj kreatívnej činnosti a motoriky pri formovaní osobnosti detí“
Realizáciou projektu vytvoríme nové cezhraničné partnerstvá a posilníme existujúcu spoluprácu medzi partnerskými organizáciami, ktoré projekt realizujú. Projekt prispeje k budovaniu neformálnych partnerstiev a vzťahov medzi účastníkmi zapojenými do edukačných aktivít. Do projektu budú zapojené rodiny zo slovenskej strany a rodiny z poľskej strany mladí ľudia.
Hlavným cieľom projektu Cesta rastu a poznania je prehĺbiť cezhraničnú spoluprácu miestnych a regionálnych organizácií, jej členov prostredníctvom podpory miestnych iniciatív zameraných na mladé generácie rodín, ich deti a mladých ľudí aktívnych v miestnej komunite. Vytvoriť tak možnosť budovať cezhraničné väzby a medziľudské vzťahy. Podporiť v slovenskopoľskom pohraničí rozvoj kompetencií v oblasti digitálnych zručnosti, formovania postojov k životnému prostrediu a kreativity. Motivovať k väčšej angažovanosti mladých ľudí v miestnych komunitách a zviditeľniť príklady dobrej praxe.
Výstupmi projektu budú: dvojjazyčné prezentačné video príkladov dobrej praxe rozvoja digitálnych kompetencií u deti, súbor príkladov dobrej praxe v oblasti angažovanosti mladých ľudí. Publikácia: dvojjazyčný detský slovensko- poľský tematický obrázkový slovník a pexeso pre deti zamerané na podporu rozvoja jazykových zručnosti cez obrázky z prírodného a živočíšneho prostredia. Dvojjazyčný súbor príkladov dobrej praxe v oblasti zviditeľňovania činnosti mladých ľudí a marketingu a dvojjazyčné propagačné video príkladov dobrej praxe o podpore kreativity a motoriky u deti cez rodičov. Všetky výstupy budú vytvorené v slovensko- poľskom jazyku, aby im rozumeli nielen účastníci projektu, ale aj široká cezhraničná verejnosť, ktorá sa k nim dostane.
Projekt Cesta rastu a poznania, pod číslom INT/ZA/FMP_ŽSK_01/0003 je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja Program Interreg Poľsko- Slovensko 2021-2027.
W ciągu jednego roku zostanie zrealizowanych 5 warsztatów edukacyjnych dla młodych rodzin z dziećmi oraz dla młodych, aktywnych osób.
Warsztaty będą skupiać się na następujących tematach:
„Rozwijanie umiejętności i kompetencji cyfrowych dostosowanych do wieku dzieci”
„Rozwój zaangażowania młodych ludzi na rzecz społeczności lokalnej”
„Kształtowanie więzi z naturą i środowiskiem”
„Pokaż pracę aktywnych młodych ludzi”
„Rozwój aktywności twórczej i zdolności motorycznych w kształtowaniu osobowości dzieci”
Realizacja projektu przyczyni się do nawiązania nowych partnerstw transgranicznych i wzmocnienia istniejącej współpracy między organizacjami partnerskimi, które go realizują. Projekt będzie wspierać budowanie nieformalnych partnerstw i relacji między uczestnikami zaangażowanymi w działania edukacyjne. W projekcie wezmą udział rodziny ze strony słowackiej i polskiej oraz młodzi ludzie.
Rezultaty projektu obejmują:
Dwujęzyczne wideo prezentujące przykłady dobrych praktyk w rozwijaniu kompetencji cyfrowych u dzieci, zbiór przykładów dobrych praktyk w zakresie zaangażowania młodych ludzi.
Publikacja: dwujęzyczny tematyczny obrazkowy słownik polsko-słowacki dla dzieci oraz gra obrazkowa typu „pexeso”, które będą wspierać rozwój umiejętności językowych dzieci za pomocą ilustracji przedstawiających środowisko przyrodnicze i zwierzęce.
Dwujęzyczny zbiór dobrych praktyk w zakresie promowania działań młodych ludzi i marketingu oraz dwujęzyczne wideo promujące kreatywność i rozwój motoryki u dzieci poprzez zaangażowanie rodziców.
Wszystkie rezultaty zostaną stworzone w językach słowackim i polskim, aby były zrozumiałe nie tylko dla uczestników projektu, ale również dla szerokiej transgranicznej publiczności, która z nich skorzysta.
Projekt „Droga rozwoju i wiedzy” o numerze INT/ZA/FMP_ŽSK_01/0003 jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska–Słowacja 2021–2027.
Rada Młodzieży Kraju Żylińskiego wraz z partnerem Fundacją LAJA od 1.10.2024 rozpoczyna nowy transgraniczny projekt pod nazwą „Droga rozwoju i wiedzy”.
GRUPA ODBIORCÓW:
Dzieci, rodziny