Táto štúdia opisuje a porovnáva aktivity, štruktúru, silné stránky a potreby rád mládeže a mládežníckych parlamentov ( ďalej len RMaMP) v Poľsku, Česku a na Slovensku.
Je zostavená na základe výstupov z dotazníkového prieskumu medzi členmi a koordinátormi RMaMP, predstaviteľmi samospráv a výstupov z fokusových stretnutí členov RMaMP.
Jadro publikácie tvoria závery a hlavné zistenia porovnávajúce stav v jednotlivých krajinách so zameraním na aktivity, štruktúru, silné a slabé stránky, potreby, účel, vzťahy, vplyv a kompetencie mládežníckych parlamentov.
V prvej prílohe sa nachádza analýza dotazníkového prieskumu medzi členmi RMaMP, do ktorého sa zapojilo 220 respondentov. Svoje názory v online prieskume vyjadrili zástupcovia zo 63 RMaMP. ( SK25,CZ18, PL20).
V druhej prílohe sa nachádzajú výstupy fokusových stretnutí členov RMaMP, ktoré sa uskutočnili v 15 mestách a obciach.
V tretej prílohe nájdete sumarizované výstupy z dotazníkového prieskumu zameraného na koordinátorov RMaMP.
Vo štvrtej prílohe sú zosumarizované výstupy z dotazníkového prieskumu určeného pre predstaviteľov miestnych samospráv.

Štúdia je výstupom projektu YC2- Youth Councils Yet Coming, ktorý je v rámci programu K2 podporený z Erasmus+. Vytvorená je v slovenskom, anglickom, českom a poľskom jazyku.

Dĺžka realizácie projektu je od 06.2020- 04.2022. Partneri projektu, ktorí sa podieľali na príprave aj vytvorení štúdie sú: Rada mládeže Žilinského kraja ( SK), Žilinský samosprávny krajPetrklíč Help (CZ) a Fundacja Civis Polonus (PL).

Štúdia_o_radách_mládeže_a_mládežníckych_parlamentoch